گرتا تونبرگ شخصیت سال مجله تایم شد

گرتا تونبرگ شخصیت سال مجله تایم شد
بدون نظر, ۲۱/۰۹/۱۳۹۸, توسط , در اخبار

روز گذشته نشریه معتبر تایم از گرتا تونبرگ، فعال اقلیمی، با عنوان شخصیت سال خود نام برد. تونبرگ، نوجوان ۱۶ ساله سوئدی مدتی است که به چهره شناخته شده جنبش جوانانی بدل شده که نسبت به انفعال سران کشورها برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی لب به اعتراض گشوده اند. حالا تایم از این نوجوان با عنوان «بلندترین صدای اعتراضی پیرامون مهم ترین مساله ای که زمین با آن روبروست» یاد کرده است.

طی دو سال اخیر، تونبرگ تلاش زیادی را انجام داد تا رهبران جهان را به اقدامی سازنده برای مقابله با تغییرات اقلیمی متقاعد کند و این تلاش ها در نهایت الهام بخش میلیون ها انسان دیگر شد تا او را در راهپیمایی های مختلف برای این منظور همراهی نمایند. در جریان اعتصاب های شهریور ماه که در اقصی نقاط دنیا برای آگاه سازی مردم نسبت به این مساله صورت گرفت چندین غول تکنولوژی وعده دادند که منابع تازه ای را به پایدارسازی فعالیت های خود اختصاص دهند و حتی در چارچوب اعتراض های دیجیتالی سبز بخش هایی از وبسایت های خود را از دسترس خارج کردند. ماه آینده نیز گوگل متعهد شده که ۱۵۰ میلیون دلار را به پروژه های مبتنی بر انرژی پایدار اختصاص بدهد. چندی پیش تونبرگ حتی نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد و نقاشی دیواری عظیمی هم برای تجلیل از فعالیت های او روی دیواری در سانفرانسیسکوی آمریکا ترسیم شد.

شخصیت سال مجله تایم

نقاشی دیواری از گرتا تونبرگ در سانفرانسیسکو آمریکا

ادوارد فلسنتال سردبیر مجله تایم در این باره گفت:

تاثیرگذاری تونبرگ فوق العاده بوده است. ۱۴ ماه پیش او یک معترض تنها با نقاشی در دست بود و حالا میلیون ها نفر از سراسر دنیا در ۱۵۰ کشور مختلف او را همراهی می کنند تا کاری برای این سیاره کنند و این دختر امسال تلاش زیادی کرد تا مسئله مهمی مانند این را از پشت صحنه به مرکز توجه بیاورد.

مجله تایم نخستین بار در سال ۱۹۲۷ میلادی شخصیت سال خود را انتخاب کرد. سال گذشته این عنوان به مدافعان حقیقت تعلق گرفت؛ روزنامه نگاران و سازمان های خبری سراسر دنیا که علیرغم هزینه های سنگین این کار، وظیفه خود را به بهترین نحو انجام می دهند. در سال ۲۰۱۷ نیز شکنندگان سکوت عنوان شخصیت سال نشریه تایم را دریافت کردند؛ افرادی که علیه تجاوز جنسی سکوت نکردند و لب به اعتراض گشودند.

شخصیت سال مجله تایم

درباره آریا پارسا

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *