امارات اولین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب را راه‌اندازی کرد

امارات اولین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب را راه‌اندازی کرد
بدون نظر, ۱۱/۰۵/۱۳۹۹, توسط , در اخبار

امارات امروز رسما از عملیاتی شدن واحد ۱ نیروگاه هسته‌ای «براکه» در «ابوظبی» خبر داد. با راه‌اندازی این نیروگاه، امارات تبدیل به اولین کشور عربی با امکان تولید انرژی هسته‌ای شده است.

انتظار می‌رود استفاده تجاری از این رآکتور اواخر سال جاری میلادی آغاز شود و امکان تامین انرژی پاک برای کسب و کار و خانه‌ها در سراسر این کشور را فراهم کند. واحد ۱ یا Unit 1 هم اکنون از سوخت هسته‌ای برای تولید انرژی استفاده می‌کند. این رآکتور به شبکه برق متصل خواهد شد و در مرحله آزمایشی نیز الکتریسیته تولید می‌کند.

«محمد بن راشد آل مکتوم»، نایب رئیس امارات متحده عربی و همچنین حاکم دبی درباره راه‌اندازی این نیروگاه اتمی اعلام کرده:

«ما امروز موفقیت امارات متحده عربی در عملیاتی کردن صلح آمیز اولین رآکتور هسته‌ای جهان عرب در نیروگاه هسته‌ای براکه در ابوظبی را اعلام می‌کنیم. تیم‌ها موفق به بارگیری بسته‌های سوخت هسته‌ای، انجام آزمایشات جامع و شروع موفقیت‌ آمیز عملیات شده‌اند. هدف نهایی، راه‌اندازی چهار رآکتور هسته‌ای برای تامین یک چهارم انرژی موردنیاز کشور است.»

به گزارش The National، زمانی که این واحد به شبکه برق متصل شود، اپراتورهای هسته‌ای به صورت مداوم آزمایشات مختلف را انجام داده و سطح نیرو را به تدریج افزایش می‌دهند که با نام آزمایش «Power Ascension» شناخته می‌شود. پس از اتمام فرایند طی چندین ماه، این نیروگاه برای چندین دهه با ظرفیت کامل بخشی از انرژی موردنیاز امارات را تامین خواهد کرد.

نیروگاه هسته‌ای

مجوز عملیاتی این نیروگاه توسط «فدرال تنظیم مقررات هسته‌ای» صادر شده و برای مدت زمان ۶۰ سال اعتبار دارد. این نیروگاه که در فاصله ۲۸۰ کیلومتری پایتخت قرار گرفته، ۲۵ درصد الکتریسیته موردنیاز کشور را تامین و سالانه از انتشار ۲۱ میلیون تن کربن جلوگیری می‌کند. این میزان کربن معادل حذف سالانه ۳.۲ میلیون خودرو از جاده‌ها است.

این نیروگاه دارای ۴ واحد بوده که در مجموع ۵۶۰۰ مگاوات انرژی تولید می‌کند. در حال حاضر اغلب انرژی موردنیاز امارات توسط نیروگاه‌های گازسوز و بخشی از آن به وسیله نیروگاه‌های خورشیدی تامین می‌شود. برنامه هسته‌ای امارات در سال ۲۰۰۸ اعلام شد و ساخت نیروگاه نزدیک به یک دهه به طول انجامید. ۹۴ درصد ساخت نیروگاه به پایان رسیده، رآکتورهای ۱ و ۲ آماده هستند و رآکتورهای ۳ و ۴ نیز به ترتیب ۹۲ و ۸۵ درصد مراحل ساخت خود را طی کرده‌اند. علاوه بر این نیروگاه، یک کنسرسیوم فرانسوی و چینی هم ساخت بزرگترین سیستم فتوولتاییک جهان با ظرفیت ۲ گیگاوات را در پایتخت این کشور بر عهده گرفته است.

درباره آریا پارسا

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *